Monohydrat kreatyny to najbardziej rozpowszechniony suplement diety stosowany w celu wzmocnienia i przyspieszenia wzrostu tkanki mięśniowej. Stosują go zarówno profesjonalni sportowcy, osoby regularnie trenujące na siłowni, wegetarianie i weganie uzupełniający braki w diecie związane z niespożywaniem mięsa, a także osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości nerwowo-mięśniowe (m. in. choroby Alzheimera i Parkinsona, choroby serca oraz urazy ortopedyczne).

Ponieważ kreatyna jest substancją całkowicie naturalną (monohydrat kreatyny to połączenie cząsteczek kreatyny z cząsteczkami wody), powszechnie uznaje się ją za najbezpieczniejszy środek tego typu. Kreatyna jest produkowana w wątrobie, trzustce i nerkach, a częściowo dostarczana do organizmu także w pokarmach (przede wszystkim w mięsie). Jednakże w wymienionych wyżej sytuacjach konieczne jest uzupełnienie niedoboru tej substancji poprzez przyjmowanie suplementu. Monohydrat kreatyny przyjmuje się zwykle w 2-3-miesięcznych cyklach, powtarzanych 2-4 razy do roku. Dzięki temu mięśnie szybciej rosną i są bardziej odporne na intensywny wysiłek fizyczny.

Pomimo jej naturalnego pochodzenia, spożywanie kreatyny w zwiększonych ilościach może prowadzić do skutków ubocznych, zwłaszcza jeśli organizm tego nie wymaga. Niektórzy nadmiernie entuzjastyczni początkujący bywalcy siłowni zaczynają przyjmować kreatynę już po kilku pierwszych treningach. Jest to błąd, ponieważ substancję tę należy przyjmować dopiero wtedy, gdy mięśnie przestają już reagować na intensywny i zróżnicowany trening. Jeśli ktoś przyjmuje kreatynę od samego początku, w tym kluczowym momencie nie będzie mógł z niej w pełni skorzystać, ponieważ jego organizm wyrobi już sobie tolerancję na ten suplement.

Jakkolwiek przyjmowanie nadmiernych ilości kreatyny może prowadzić do nadmiernego wzrostu masy ciała, badania nie dowiodły żadnych innych poważnych skutków ubocznych. Wbrew opiniom pojawiającym się niekiedy w Sieci, nadużywanie kreatyny nie powoduje ostrych zespołów wieńcowych ani nadmiernego obciążenia nerek. W przypadku osób z chorobami serca jest wręcz przeciwnie; działanie kreatyny jest korzystne. Równocześnie należy jednak zastrzec, że zaobserwowano pewne skutki uboczne o mniejszej szkodliwości dla organizmu: problemy żołądkowe, skurcze mięśni, a także zwiększoną podatność na naciągnięcia lub nadwyrężenia mięśni, zwiększoną skłonność do zatrzymywania płynów oraz zmniejszenie wewnątrzkomórkowej dostępności magnezu. Tego typu problemy powstają jednak dopiero przy długotrwałym nadużywaniu suplementu.

W związku z powyższym jest bardzo ważne, aby suplementacji kreatynowej towarzyszyły regularne treningi oraz odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w białko i węglowodany. Stosowanie się do tych instrukcji pozwoli prawidłowo wykorzystać wszystkie dobroczynne właściwości, jakie zawiera w sobie monohydrat kreatyny.