Problemy z układem krążenia mogą zacząć się już w okresie niemowlęcym, a nawet prenatalnym. Nadciśnienie i niedociśnienie są z reguły dolegliwościami dziedziczonymi, choć na ich pojawienie się często ma wpływ zły tryb życia i nieodpowiednia dieta bogata w tłuszcze i sól.

Układ krwionośny wraz z wiekiem zaczyna działać coraz gorzej. Dlatego im jesteśmy starsi, tym częściej powinniśmy kontrolować swoje ciśnienie. Przy systematycznych badaniach (wystarczy przeprowadzać pomiar raz na tydzień), jesteśmy w stanie szybko wykryć nawet najmniejsze odchyły od normy i w porę poddać się leczeniu. Osoby, które już mają problemy, muszą prowadzić badania kontrolne codziennie. Warto w tym celu zainwestować w dobry ciśnieniomierz, który posłuży długi czas i będzie podawał dokładne wyniki.

Na rynku znajdziemy ciśnieniomierze elektroniczne, które są najwygodniejszymi aparatami do domowego użytku. Wśród nich wyróżniamy ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe. Różnią się między sobą miejscem wykonywania pomiaru. Wybierając aparat warto zwrócić uwagę na szerokość rękawa (do którego wsuwa się rękę). Zbyt mały mankiet będzie się zsuwał, a aparat nie będzie w stanie dopompować go wystarczająco mocno. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku bardzo szczupłych osób oraz dzieci. Dla maluchów można dokupić specjalne mankiety w mniejszym rozmiarze. Standardowy, dorosły rozmiar mieści się w przedziale 20 a 32 cm. Jeżeli pacjent ma rozbudowane mięśnie, wówczas potrzebuje rękawa większego od 32 cm. Jeżeli w domu mieszkają osoby o różnej posturze i potrzebach, w takich przypadkach przyda się ciśnieniomierz naramienny z opcją samodzielnej wymiany mankietu.

Większość aparatów jest wyposażona w duże ekrany, na których pojawiają się określone parametry. Warto zwrócić uwagę, jakie możliwości dają ciśnieniomierze naramienne. Niektóre modele sygnalizują np. arytmię serca, którą trudno samemu zauważyć. Inne informują o źle założonym rękawie lub konieczności przeprowadzenia jeszcze jednego badania. Przydatna będzie również opcja zapamiętywania pomiarów - im więcej, tym lepiej. Więcej na temat ciśnieniomierzy naramiennych można dowiedzieć się ze strony: http://www.zdrowiewmodzie.pl/33-cisnieniomierze-naramienne.