Współczesne tkaniny produkowane są z myślą o zaspokojeniu konkretnych potrzeb. Muszą oddychać, zapewniać ciepło, dobrze wchłaniać wilgoć lub dobrze prezentować się na nodze. Dużym wyzwaniem jest dobór skarpetek do aktywności fizycznej. Takie modele muszą spełnić szereg wymagań.

Skarpetki należy dobierać do rodzaju wykonywanej dyscypliny, a raczej jej intensywności. Głównym parametrem wyboru powinien być typ zastosowanego materiału.

Bawełna

To naturalny surowiec pochodzenia roślinnego. Wykazuje wiele korzystnych cech. Skarpety bawełniane są przyjazne dla skóry, a przy tym to najbardziej ekonomiczna opcja. Włókna absorbują wilgoć bezpośrednio do swojego wnętrza, przez co tkanina dłużej schnie. Jeżeli mamy tendencję do dużej potliwości stóp, wówczas skarpety bawełniane lepiej zostawić do treningów w siłowni, czy studio, gdzie jest ciepło, a zatem wilgotne skarpetki nie spowodują gwałtownego wychłodzenia.

Skarpetki wykonane z bawełny zawsze mają w swoim składzie domieszki, które poprawiają właściwości tkaniny. Takie modele są świetne dla biegaczy i narciarzy. Szczególnie polecane są te, które posiadają dodatek przędzy termoaktywnej.

Syntetyczne

Skarpety wykonane z włókien syntetycznych mają właściwości oddychające. Stworzone są głównie z myślą o aktywności outdoorowej, czyli odbywającej się na powietrzu. Skarpety syntetyczne produkowane są z zaawansowanych tkanin, które odciągają wilgoć od skóry, dlatego stopy pozostają w nich suche. Sprawdzą się we wszystkich treningach biegowych, wspinaczce, na górskich szlakach itd. Ważne jest jednak, aby wraz z nimi stosować także dobrej jakości buty, które nie zniwelują działania skarpetek. Najczęściej stosuje się w produkcji poliamid, który występuje pod postacią bardzo cienkich włókien. Wilgoć zostaje uwięziona pomiędzy włóknami, a nie w ich wnętrzu, dlatego tkanina bardzo szybko wysycha. Stopy w takich modelach nie przegrzewają się, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w trakcie letnich treningów.

Termoaktywne

Wykonane są z najbardziej zaawansowanych technologicznie tkanin zawierających izolujące włókna syntetyczne. Skutecznie chronią stopy przed czynnikami zewnętrznymi, a jednocześnie błyskawicznie odprowadzają wilgoć w zewnętrzne warstwy materiału. Zapewniają doskonałą suchość i ciepło w zimie, a cyrkulację powietrza w gorące dni.