Po co stosuje się produkty energetyczne? 0

Po co stosuje się produkty energetyczne?

Sportowcy tracą podczas treningu cenne minerały i zasoby energetyczne. Osoby, które uprawiają czynnie sport, dużo biegają i często są narażone na duży wysiłek, muszą systematycznie uzupełniać niedobory minerałów, witamin i innych substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

maraton

Zawodowcy doskonale wiedzą, jak prawidłowo dbać o swoje ciało, a ścisłej mówiąc jego wnętrze. Wielu amatorów nie potrafi jednak dostosować odpowiedniej diety, zapominają o suplementach lub nie mają o nich zbyt wiele pojęcia. Przykładem tego mogą być żele energetyczne.

Czym są żele, które możemy kupić w dobrych sklepach z suplementami dla sportowców? Żele energetyczne to przede wszystkim łatwoprzyswajalny cukier z dodatkami, które pełnią funkcję stymulującą, czyli prościej mówiąc – dodają energii. Nie jest to jednak zwykły cukier, jaki dodajemy do herbaty. To specjalne węglowodany, które mają różny czas przyswajania. Łączone są z witaminami, kofeiną, a czasami również z tauryną. Kofeina w tym układzie pełni bardzo ważną rolę – pobudza nasz układ nerwowy. Tauryna z kolei spowalnia zmęczenie.

Żele energetyczne to szybka i bezpieczna dawka energii, która przyda się np. w czasie długiego biegu. Tego typu produkty pakowane są w wygodne i lekkie tubki, dlatego można je zabierać ze sobą na trening i trzymać w kieszeni. Warto sięgać po żele zawsze wtedy, gdy planujemy dłuższy wysiłek fizyczny, podczas którego nie może zabraknąć nam sił i energii. Ich ogromnym plusem jest bezpieczeństwo stosowania. Przy zakupie musimy jednak zwracać uwagę na jakość produktu, ponieważ niektóre z nich zawierają niepotrzebne dodatki lub występują w formie samej glukozy. Im krótsza jest etykieta, tym lepiej. Najlepsze są żele, które nie mają w swoim składzie barwników, konserwantów, benzoesanu sodu i innych dodatków. Wyjątkiem może być tauryna, która jest szczególnie korzystna np. w przypadku biegów w maratonie lub półmaratonie. Dobry żel zawiera także minerały, które tracimy z organizmu podczas wysiłku.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Odpowiedź

Możesz używać znaczników HTML tj.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*