Potrójna dyscyplina sportowa 0

Potrójna dyscyplina sportowa

Co może powstać z połączenia trzech różnych sportów? Bieganie, pływanie i jazda na rowerze jako jedna dyscyplina sportowa to oczywiście triathlon, zwany także trójbojem.

Triathlon jest dość młodą dyscypliną, która pojawiła się Polsce zaledwie dekadę temu, bo w 2007 roku. Bardzo szybko zdobyła popularność i sympatię kibiców. Trójbój spodobał się także sportowcom amatorom, którzy chętnie zaczęli uprawiać nową dyscyplinę. Od tego czasu powstał niejeden sklep triathlonowy, w którym miłośnicy tego sportu zaopatrują się w niezbędny sprzęt.

Czym jest trójbój?

triathlon - jazda na rowerzeTriathlon łączy w sobie pływanie, jazdę na rowerze oraz bieganie. W takiej właśnie kolejności zawodnicy pokonują wyznaczoną trasę wyścigu. Limit czasowy, który obowiązuje podczas każdych zawodów zależy od rodzaju trójboju oraz ustaleń organizatorów. Uczestnicy muszą pamiętać o zmianie stroju w trakcie rywalizacji, a minuty poświęcone na tę czynność także są wliczane do czasu końcowego. Zawodnicy są zatem mistrzami w przebieraniu na czas. Po skończeniu każdego z etapów sportowiec musi dotrzeć do boksu, w którym odbierze swój sprzęt do pokonania kolejnej trasy (każdy z zawodników ma własny boks). Profesjonalne wyposażenie jest sponsorowane przez określonego producenta lub sklep triathlonowy.

Jak wyglądają etapy?

Pływanie – odbywa się na otwartych zbiornikach, trasa wyścigu jest wyznaczona za pomocą boi wodnych. Regulamin dopuszcza założenie stroju z pianką pływacką, pod warunkiem, że temperatura wody jest niższa od 25 stopni. Zawodnicy mogą również nosić google, wykluczone są natomiast płetwy.

Jazda na rowerze – sportowcy muszą być wyposażeni w kask, który zapewnia bezpieczeństwo w trakcie wyścigu. Jeżeli chodzi o rowery – używane są modele szosowe lub triathlonowe, na których można rozwijać większe prędkości. Takie modele są jednak mniej stabilne.

Bieg – zawodnicy sami decydują o stroju i obuwiu, w którym będą startować. Buty są obowiązkowym elementem, ponieważ zawodnikom nie wolno biegać boso lub w gumowych skarpetach używanych czasami do wspinaczki. Odpowiednie obuwie również są do nabycia w specjalistycznym sklepie triathlonowym.

0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Odpowiedź

Możesz używać znaczników HTML tj.: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*