Nitkowanie zębów jest bardzo ważnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Jednakże bardzo wiele osób o tym zapomina, Jest to jednak wielki błąd. Poza regularnym czyszczeniem zębów należy je także codziennie nitkować. W jaki sposób trzeba określoną czynność przeprowadzać?

Jakie znaczenie ma codzienne nitkowanie zębów?

Nitka dentystyczna jest niepędnym elementem pozwalającym usunąć resztki pokarmów, a także bakterii bytujących w przestrzeniach miedzyzębowych. Są to miejsca, do których nie dostanie się ani zwykła, ani elektryczna szczoteczka do zębów. W lokalizację, którą trafia nitka dentystyczna, a więc szczeliny między zębami, dochodzi do gromadzenia pozostałości pokarmów, bakterii oraz innych drobnoustrojów chorobotwórczych. W przypadku, gdy nie są one regularnie usuwane, stanowią źródło rozwoju wielu chorób, takich jak próchnica czy paradontoza. Wszystko to w rezultacie może doprowadzić do utraty zębów.

Jak wykonuje się prawidłowe nitkowanie zębów?

Prawidłowe nitkowanie zębów polega na oderwaniu fragmentu nitki (około 50 cm), owinięciu określonym kawałkiem nici środkowych palców obu dłoni z pozostawieniem zapasu kilku centymetrów i wymiataniu każdej szczeliny między zębami, przy wykorzystaniu pionowych ruchów. Przy czyszczeniu kolejnej szczeliny między zębami trzeba wykorzystywać czysty kawałek nitki. Określona czynność powinna przebiegać około trzech minut. Nitka dentystyczna powinna być używana w sposób bardzo delikatny.

Kiedy należy przeprowadzać czynność polegającą na nitkowaniu zębów?

Nitka dentystyczna musi być wykorzystywana codziennie. Stomatolodzy zalecają, aby określona czynność wykonywana była raz dziennie, w zależności od preferencji: rano bądź wieczorem. Zęby można nitkować zarówno przed szczotkowaniem, jak i po. W tym przypadku nie ma to większego znaczenia. Nitka jest bardzo ważna u pacjentów, którzy noszą protezę dentystyczną, bądź aparat ortodontyczny. W takiej sytuacji stomatolog może zalecić częstsze nitkowanie zębów. Może także wskazać inny sposób wykonywania tej czynności i z zastosowaniem innego rodzaju nitki dentystycznej. Wyróżnia się także inne przyrządy dentystyczne, które bardzo dobrze pełnią funkcję przypisaną do nitki: wykałaczki z nicią dentystyczną, szczoteczka przeznaczona do higieny szczelin miedzyzębowych, irygator do płukania jamy ustnej.

Profesjonalne rodzaje nici dentystycznych

Wyróżnia się także nitki przeznaczone do higieny jamy ustnej, które mają specjalistyczne przeznaczenie. Są to na przykład nitki z fluorem, których zadaniem jest dostarczenie właściwej ilości fluoru do zęba. Dzięki temu przyczyniają się do ograniczania rozwoju próchnicy i innych chorób. Można stosować również nitki z woskiem polecane osobom mającym wrażliwe dziąsła, a także wąskie przestrzenie między zębami. Tutaj istotne znaczenie mogą mieć taśmy dentystyczne. Pacjenci, którzy mają szersze szczeliny między zębami, mogą stosować pęczniejące nitki dentystyczne.