Gdy decydujemy się na zakup swojego pierwszego obuwia górskiego, musimy pamiętać o tym, że jest to podstawowa, jak i najdroższa część naszego ekwipunku. Przykładowo rozpiętość cenowa oraz zastosowanie modeli butów marki Salomon, potrafi często mocno różnić się od siebie.  Dlatego niezwykle ważnym jest, abyśmy zakup takowych starannie przemyśleli, nim podejmiemy jakiekolwiek decyzje.

Czego potrzebujemy?

Oczywistą i podstawową rzeczą jest odpowiednie dopasowanie obuwia do własnej stopy, pod kątem rozmiaru, a także wygody, aby zapobiec ewentualnym bolesnym obtarciom, o które przecież tak łatwo w trakcie wszystkich pieszych wycieczek. Następnie musimy sami sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie się wybieramy i o jakiej porze roku, a co za tym idzie, jakiego typu obuwie potrzebujmy. W górach typu alpejskiego, takich jak Tatry, kontekst pory roku jest jednym z najważniejszych czynników, ponieważ turysta górski, podczas swoich wypraw, napotka inne warunki latem, a inne zimą.

Góry latem a góry zimą

buty salomon w górach

Firmy produkujące obuwie trekkingowe, nie bez powodu już jakiś czas temu zaczęły wprowadzać do swojej oferty podejściowe półbuty z miękką podeszwą, które świetnie nadają się na letnie, niewymagające wiele wysiłku, wędrówki po płaskim terenie. Buty marki Salomon ( http://www.sklepsportowy.net.pl/pol_m_BUTY-SALOMON-9469.html)z tej kategorii , charakteryzują się zaawansowanym systemem ramy podeszwy (Advanced Chassis™), w którym wraz z podeszwą środkową wykonaną z pianki EVA, zapewniają użytkownikowi pełną stabilizację oraz równowagę w terenie. Dodatkowo ostra rzeźba bieżnika podeszwy o nazwie Contagrip®, to kolejna technologia w butach marki Salomon, która sprawia, że możemy poczuć się śmielej i swobodniej, nawet na trudniejszym do pokonania podłożu.  Dzięki tego typu rozwiązaniom, będziemy mogli mieć większą pewność, iż nasza wycieczka nie skończy się nieprzyjemną kontuzją na którymś z pokonywanych przez nas szlaków turystycznych. Dla bardziej wprawionych turystów górskich, którym nie straszne wędrówki po górach podczas zimy, obowiązkiem jest zaopatrzenie się w buty za kostkę. Warto również zwrócić uwagę na ich sztywność, ponieważ podczas tej pory roku koniecznym może być zamontowanie raków koszykowych na buty. Marka Salomon tworząc model X ULTRA TREK GTX® zastosowała całkowitą wyściółkę z membrany GORE-TEX®, która znana jest ze swej wiatroszczelności, wodoszczelności oraz tzw. “oddychania”, dzięki czemu nie musimy się bać o wilgoć czy zimno, we wnętrzu naszego obuwia.

Kupujmy z rozwagą

Decydując się pomiędzy butami marki Salomon, a obuwiem innych producentów, musimy pamiętać o tym co najważniejsze dla nas. Sam wygląd buta nie pomoże nam w trakcie pokonywania trudnych, czy nawet tych prostszych tras górskich. Wybierajmy zatem z głową, a nasze wędrówki, przy odpowiednim przygotowaniu, powinny zawsze kończyć się sukcesem.