W związku z tym, że każdy szanujący się wędkarz ma w swoim zestawie co najmniej kilkanaście przynęt różnych rodzajów, do ich przechowywania potrzebuje odpowiedniej wielkości pudełek lub specjalistycznych skrzynek wędkarskich. W sklepach z akcesoriami wędkarskimi znaleźć można niezliczoną liczbę tego typu produktów. Zasadniczo możemy różnicować je ze względu na ich rozmiar oraz przeznaczenie. Warto przy tym pamiętać, że większość dostępnych na rynku gum (elastyczne przynęty wykonane z sylikonu i innych tworzyw sztucznych o podobnych właściwościach) musi być przechowywana w pudełka do tego dostosowanych, inaczej ulegnie zniszczeniu.

Jakie pudełka na gumy?

Do przechowywania różnej maści twisterów, ripperów i innych rodzajów przynęt gumowych wykorzystuje się pudełka wykonane z odpowiedniego rodzaju tworzywa sztucznego, który nie wchodzi w reakcję chemiczną z sylikonem i kauczukiem. Przynęta przechowywana w takim opakowaniu nie traci na elastyczności i nie rozpada się. Ważne jednak, by pudełka z tego typu zawartością nie przechowywać w miejscu nasłonecznionym, w wysokiej temperaturze powietrza. Przynęta sylikonowo-kauczukowa wystawiona na działanie skrajnych temperatur – wysokich i niskich – szybko straci swoją naturalną elastyczność, a nawet może się zupełnie rozpuścić. Takie pudełka powinny poza tym posiadać szczelne zamknięcia, najlepiej wykończone jakiegoś rodzaju uszczelką, co zapobiegnie dostawaniu się do wnętrza świeżego powietrza. Przynęty odcięte od powietrza wolniej się zużywają – są w mniejszym stopniu narażone na naturalny rozpad. Pudełka, zwłaszcza ich większe wersje, powinny posiadać wewnętrzne przegrody, co pozwoli na przechowywanie przynęt kolorami. Jeśli w jednym pudełku umieścisz obok siebie gumy w różnych kolorach, ich barwy się ze sobą wymieszają.

Jakiej wielkości pudełko wybrać?

Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Jeżeli korzystasz z kamizelki wędkarskiej, możesz zaopatrzyć się w małe wersje pudełek, które zmieszczą się wewnątrz kieszonek kamizelki – to bardzo wygodne rozwiązanie dla kogoś, kto wędkuje z wody. Jedno takie pudełko to jedna większa przynęta lub kilka mniejszych. W sprzedaży znaleźć można również pudełka średniej wielkości, z większą ilością przegródek na przynęty gumowe, czy specjalne pudełka z przegrodami na woblery i inne akcesoria wędkarskie. Takie pudełka powinny zmieścić się w plecaku, co pozwoli mieć zawsze pod ręką większy zestaw ulubionych gum i woblerów. Dla osób dysponujących mocno rozbudowaną kolekcją przynęt wędkarskich dedykowane są specjalne skrzynki z miejscem na kilka-kilkanaście pudełek.