Rowerzysta, ponieważ jest częścią ruchu drogowego, jest objęty Prawem o Ruchu Drogowym. Szczegóły tych przepisów warunkuje odpowiednia ustawa. Ostatnio wspomniane uregulowania zostały znowelizowane. Ich nowa treść powinna zainteresować także osoby, poruszające się na rowerze. Nowelizacja dotyczy bowiem między innymi oświetlenia rowerowego.

Jakie stosować oświetlenie?

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że rower w tylnej części musi być wyposażony w czerwone światło odblaskowe i pozycyjne, zamontowane na stałe. Wedle nowego zarządzenia, przednie światło może być w trybie migania. Tylne oświetlenie już wcześniej miało tę możliwość dozwoloną. Zestawy oświetlenia rowerowego to nie tylko te podstawowe światła. Możemy je uzupełniać o oświetlenie dodatkowe, takie jak na przykład: lampki- czołówki, czy mini- lampki, przyczepiane do nogi. W podstawowych zestawach oświetlenia rowerowego powinny się znaleźć, oprócz wyżej wymienionych świateł, również naklejki i elementy odblaskowe. Dzięki temu będziemy bardziej widoczni na drodze. Musimy również brać pod uwagę moc oświetlenia, mierzoną w lumenach, a także jego rozproszenie.

W jakich sytuacjach stosować oświetlenie?

Podstawową zasadą jest, że zestawy oświetlenia rowerowego należy używać wówczas, gdy widoczność jest zakłócona. Zazwyczaj pamiętamy o tym, aby włączyć lampki, kiedy jedziemy rowerem po zmroku. Ale to nie jedyna sytuacja, gdy potrzebujemy oświetlenia. . Ustawa o Ruchu Drogowym określa jeszcze inne kryteria, kiedy należy użyć zestawów oświetlenia rowerowego. Są to warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, do których dochodzi podczas mgły czy opadów deszczu lub śniegu. Będzie to również jazda w ciemnym tunelu. Rowerzysta musi sam zadbać o własne bezpieczeństwo, więc mądre używanie świateł jest w jego dobrze pojętym interesie. Wielu cyklistów stosuje dodatkowo także kamizelki odblaskowe, które choć nie są wymagane przez prawo, okazują się bardzo pomocne w sytuacjach, gdy nasze światła są mało widoczne dla nadjeżdżającego pojazdu.