W zależności od prowadzonego trybu życia, każdy w mniejszym lub większym stopniu jest narażony na problemy ze stawami. Zazwyczaj dają sobie one o sobie znać poprzez ból w trakcie poruszania stawem. Jeżeli pojawia się on regularnie to znak, że pora zacząć działać. Warto zaznaczyć, że im wcześniej zacznie się leczenie, tym będzie ono krótsze, tańsze, a co najważniejsze skuteczniejsze. Dlatego powinno się udać jak najszybciej do lekarza rodzinnego lub internisty.

W większości przypadków leczenie odbywa przy pomocy lekarstw, a nie zabiegów. Aktualnie w aptekach można dostać rozmaite leki na stawy. Ich działanie polega zazwyczaj na regeneracji tkanki chrzęstnej. Zdarza się również, że wymagane jest użycie dodatkowych środków przeciwzapalnych. Sama kuracja trwa około kilku tygodni. Po jej skończeniu, trzeba pamiętać o oszczędzaniu stawu z którym były problemy. Na przykład, jeżeli leczonym stawem było kolano, a trenuje się kolarstwo to warto wstrzymać się z treningami na przynajmniej dwa miesiące.

Powszechne jest powiedzenie : "Lepiej zapobiegać niż leczyć". Dlatego warto zaopatrzyć się w suplementy diety wspomagające stawy, które wbrew powszechnej opinii wcale nie są drogie, a charakteryzują się wysoką skutecznością.