Zdrowy sen jest podstawą, szczególnie podczas wyczerpujących wycieczek. Będąc w podróży musimy zatroszczyć się jakościowy sprzęt, który ułatwi nam długie wielogodzinne marsze oraz odpoczynek. Gdy decydujemy się na spanie w plenerze, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni do wybranych warunków namiot, właściwe jedzenie, ciepłe ubranie oraz oczywiście wygodny śpiwór. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup danego modelu, powinniśmy poznać kilka ważnych czynników, które składają się na dobry i funkcjonalny śpiwór.

Jaki śpiwór najlepszy?

   

Najbardziej odpowiedni będzie taki, który zapewni nam komfort podczas snu. Na to składa się m. in. odporność na temperaturę. Śpiwory powinny zapewnić nam odpowiednią temperaturę. W trudnych, górskich warunkach powinien on ogrzewać organizm, natomiast latem, gdy temperatura jest wysoka, powinien przepuszczać powietrze i nie przegrzewać ciała człowieka. Bardzo ważna jest również jego waga. Ciężkie śpiwory mogą stanowić dodatkowy problem w postaci balastu. Wielogodzinne wycieczki z ciężkim ekwipunkiem są trudne i wykańczające. Dlatego warto zdecydować się na lekki śpiwór. Ciekawym rozwiązaniem są te, które wykonane są z puchu. Dają dużo ciepła, są naturalne i korzystnie wpływają na człowieka. Są one również bardzo miłe i dość lekkie. Mogą być jednak przeszkodą dla alergików, w takich sytuacjach warto wybrać sztuczne wypełnienie, które także może być lekkie i z całą pewnością nie uczula.

Śpiwory – rodzaje

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele i każdy z nic jest nieco inny. Różnią się one materiałem, wykonaniem, kształtem i ceną. Jednym z rodzajów może być tzw. mumia. Charakteryzuje się on anatomicznym kształtem, który zwężany jest ku dołowi. Jest to najbardziej popularny model. Kształt ten zajmuje bardzo mało miejsca po złożeniu. Może być jednak dla niektórych zbyt mały i tym samym niewygodny. Innym modelem może być koperta. Ma on kształt prostokąta, jest duży, a więc daje sporo miejsca do spania i tym samym po złożeniu zajmuje więcej miejsca. Noga słonia jest innym modelem śpiwora, który składa się na jedną , dużą „nogę”. Ta jedna nogawka nie jest poszerzana w żadnym kierunku. Czasem dodatkowo wzmocniona jest ociepleniami, czy materiałami izolującymi. Najlepsze i tym samym najdroższe są śpiwory specjalistyczne. Te przeznaczone są do bardzo trudnych warunków. Wiele z nich posiada osobne miejsca na nogi oraz ręce. Dlatego też raczej przypominają kombinezony do spania. Najczęściej używane są przez żołnierzy lub myśliwych, w obszarach podbiegunowych.