Obciążenie do sztangi to jeden z bardziej istotnych elementów wyposażenia w zasadzie każdej siłowni. Ćwiczenie ze sztangą jest bowiem bardzo skuteczne nie tylko, gdy mowa o rozwijaniu górnych partii ciała, ale także jak chodzi o mięśnie na dolnych partiach ciała. Jednakże, aby efekty były jak najlepsze, znajdujący się na sztandze ciężar musi być właściwie dobrany. Obciążenie do sztangi zazwyczaj ma formę krążków o odpowiedniej wadze, które umieszcza się na gryfie. W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów powinno być ono równomiernie ułożone, dlatego też po obu strontach gryfu powinny znajdować się elementy obciążenia o takiej samej wadze. Wówczas podczas ćwiczenia mięśnie obciążane są równo, co ma istotny wpływ na efekty ćwiczeń.

Zwróć uwagę na jakość sprzętu!

Najlepiej, jeżeli obciążenie jest dobrane także do gryfu. Producenci tego typu akcesoriów zapewniają możliwość kupna całych zestawów, zawierających gryfy różnego rodzaju i wielkości jak również komplet obciążeń pozwalających na optymalne jego dopasowanie do potrzeb ćwiczących osób. Dla ćwiczących istotne jest także to, czy obciążenie stosunkowo łatwo można umiejscowić na gryfie, gdyż tylko wtedy nie traci się cennego czasu na jego zmianę i dopasowanie, co zwłaszcza w trakcie ćwiczeń może być pewnym kłopotem. Najczęściej jako sposób na dopasowanie obciążenia do gryfu stosuje się zaciski, dzięki którym  niezwykle szybko można umieścić na gryfie odpowiednią ilość obciążenia. Mówi się, iż lepiej jest założyć nieco więcej mniejszych elementów w celu uzyskania właściwego ciężaru niż stosować jedno duże wielkościowo i wagowo obciążenie. Producenci dbają także o komfort ćwiczących osób, obecnie obciążenia bardzo często są gumowane. Zaletą tego jest między innymi to iż w sytuacji, gdy sztanga jest odkładana na podłogę, nie wydaje tak głośnych dźwięków.

Dopasuj obciążenie według własnych preferencji

Gumowane obciążenia poza tym o wiele łatwiej jest wziąć w rękę, jest mniejsze ryzyko tego, iż wypadnie z dłoni, dzięki czemu znacznie szybciej można go umieścić we właściwym miejscu. Wiele firm wypuszczając na rynek swoje produkty oznacza je, aby można je były odróżnić od innych, dostępnych na rynku obciążeń. Poza tym bez problemu można także znaleźć obciążenia w bardzo różnorodnych kolorach, co powoduje że można je także pod tym względem dopasować na przykład do kolorystyki wystroju siłowni. Są też także specjalne zestawy obciążeń dla pań, zaczynające się od znacznie mniejszych ciężarów niż te, z których zazwyczaj korzystają panowie. Dzięki temu panie bardzo efektywnie mogą dbać o swoje ciało i jego odpowiednie rzeźbienie.