Dieta jest jednym z najważniejszych czynników, w momencie gdy chcemy schudnąć. Jest też niezwykle istotna, gdy zależy nam na przytyciu oraz zwiększeniu masy naszego ciała. Według badań, ponad 70 procent efektów zależnych jest od odpowiedniego odżywiania, a 30 to sam trening i regularne ćwiczenia. Jak więc zabrać się za to prawidłowo i skutecznie?

Jak zdrowo się odżywiać, aby podnieść swoją masę wagową?

Przytyć można na dwa sposoby - albo zwiększając swoją masę mięśniową, co jest jednoznaczne z przyrostem mięśni, albo podnieść poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Oczywiście, oba te sposoby powinny odbywać się przy użyciu środków zdrowych lub neutralnych dla naszego organizmu. Osoby, które mają problem z podniesieniem swojej masy ciała, często są drobnej, wręcz anorektycznej budowy - ich metabolizm działa na dużo szybszych obrotach od przeciętnego człowieka, przez co nawet jak jedzą dużo to i tak nie odbija się to na ich sylwetce. Dla tych, którzy pragną zrzucić zbędne kilogramy takie zachowanie organizmu byłoby perfekcyjne i pożądane, jednak dla drugiej grupy jest to przekleństwem.

Osoby o niskiej masie ciała powinny przede wszystkim zadbać o wysoką ilość białka w diecie - co pozwoli na rozbudowę mięśni - oraz podstawę w postaci węglowodanów złożonych i prostych. To one zapewnią potrzebną do treningów energię oraz pozwolą na podniesienie się wskaźnika wagi. Jednakże z samymi węglowodanami należy uważać, gdyż nawet te dobre i zdrowe składniki w zbyt dużych ilościach przyczyniają się do rozbudowy tkanki tłuszczowej, nie mięśniowej. Ważne jest także wyliczenie swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, co pozwoli nam dowiedzieć się ile musimy zjadać, aby nie chudnąć - jedzenie dokładnie takiej ilości, jaka została nam wyliczona również nie pomoże, bowiem zapewni tylko utrzymanie wagi na tym samym poziomie. Aby przytyć musimy wskaźnik ten podnieść. Początkowo może to być 100 czy 200 kalorii, dzięki czemu będziemy mogli zaobserwować jak organizm reaguje na dodatkowe kalorie.

Wysiłek fizyczny wraz z zdrową dietą kluczem do sukcesu

Niesłychanie istotny będzie tutaj także wysiłek fizyczny. Regularna aktywność w połączeniu z dietą opartą na dodatnim bilansie kalorycznym pozwoli nam na płynne uzyskanie efektów. Wystrzegać się jednak powinniśmy wszelkich ćwiczeń skupiających się na zbytnim spalaniu, to jest interwałów, długich dystansów biegowych czy rowerowych - treningi te powinny być krótsze i oparte bardziej na sile, niż kondycji. To jest, wszelkie ćwiczenia fizyczne z ciężarami będą tutaj korzystne - pozwoli nam to na zbudowanie istotnej masy mięśniowej, która zwiększy objętość naszego ciała. Wraz z postępami zauważyć będziemy mogli, że nasze ciało nabiera zdrowych i pełniejszych kształtów, a nasza sylwetka staje się atrakcyjniejsza i wysportowana.