Gdy jesteś początkującym wędkarzem, zwykle nie zasadzasz się na złapanie konkretnego gatunku ryby, po prostu cieszysz się tym, co złapie się na haczyk. Z czasem, gdy nabierzesz większego doświadczenia, wędkarstwo da Ci możliwość polowania na konkretny gatunek ryby. Jednym z najbardziej popularnych gatunków ryb typowo wędkarskich są karpie, a samo wędkarstwo karpiowe cieszy się olbrzymią popularnością wśród polskich wędkarzy.

Z czego to wynika? Przede wszystkim z dużej ilości tej ryby w polskich wodach, z osiąganych przez karpie rozmiarów, a po części także z charakteru karpi, stawiających duży opór przy ich holowaniu do brzegu.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wędkarstwo karpiowe to niezwykle popularny rodzaj wędkarstwa w Polsce. Miejsc, w których można złapać karpia jest całe mnóstwo. W większości przypadków są to stawy prywatne, gdzie wędkarz ma niemal stu procentową gwarancję odniesienia sukcesu, czyli złapania co najmniej jednego okazu tej ryby. Oczywiście wędkowanie z gwarancją odniesienia sukcesu to pewne ułatwienie, ale w początkowym etapie, gdy dopiero nabierasz wprawy w technice wędkarstwa karpiowego jest to dobre i bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki temu zobaczysz, jak zacina się karpia, jak prowadzi się większe okazy, jak sprawdza się grunt czy jak wyrabia się zanętę, która przyciągnie uwagę tego gatunku ryby. Gdy nabierzesz doświadczenia, na karpia możesz zapolować także w mniej typowych miejscach, w dużych jeziorach, a także w rzekach czy kanałach. W takich miejscach karpia jest znacznie mniej, przez co złowienie tego gatunku ryby daje znacznie więcej satysfakcji. Wędkując w takich miejscach musisz rozpoznać łowisko, znaleźć miejsca, w których złapanie karpia jest najbardziej prawdopodobne. Takie miejsca to przede wszystkim okolice wysepek, miejsca gdzie gałęzie drzewa dotykają powierzchni wody, tam gdzie możesz dostrzec kępy zwisającej do wody trawy. Warto wypatrywać także charakterystycznych pęcherzyków na powierzchni wody czy ciemnych, błotnistych plam na jej powierzchni.

Największymi zaletami wędkarstwa karpiowego jest nagroda w postaci samej ryby. Karpie to ryby sporych rozmiarów, przez co ich łowienie, a zwłaszcza holowanie, sprawia mnóstwo przyjemności. Karpie, zwłaszcza większe okazy, stawiają duży opór podczas holowania do brzegu, zmuszając wędkarza do stoczenia zaciętej walki z rybą. Oczywiście w większości przypadków karp nie ma szans w zmaganiach z doświadczonym wędkarzem, lecz każdy kto choć raz holował sporego karpia doceni moc tej ryby i chętnie zapoluje na nią po raz wtóry.

Dlatego jeżeli obudziłeś już w sobie wędkarską duszę, koniecznie zajrzyj na stronę http://bogdangawlik.pl/ gdzie znajdziesz najpotrzebniejsze akcesoria i sprzęt wędkarski.