Wybór odpowiednich akcesoriów do sprzętu do nagrywania nie jest łatwym zadaniem. Elementy te ułatwiają pracę, a także wpływają na jakość tworzonego materiału.

Korzyści wynikające z posiadania odpowiedniego statywu?

Odpowiedni statyw do kamery przyczynia się do wydłużenia czasu naświetlania obrazu, a także umożliwia wielokrotne wykonywanie tego samego kadru.

Jaki statyw wybrać?

W przypadku zakupu elementu, którym jest statyw do kamery, istotne znaczenie ma przeznaczenie produktu. Gdy wykorzystywany będzie do imprez domowych, wówczas bardzo dobrze sprawdzi się rozwiązanie w postaci statywu stołowego. Takie rozwiązanie umożliwia podniesienie obiektywu o 10-40 centymetrów. Co więcej, pozwala również na swobodę, jeżeli chodzi o wybór kadru. Inną korzyścią wynikającą z zastosowania statywów stołowych jest niewielki rozmiar, a także niska cena. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby głowica, nogi, a ponadto gałka blokady były wyprodukowane z metalu. Takie rozwiązanie sprawia, że możliwe jest bardziej precyzyjne ustawienie obrazu.

Przy wyborze większych statywów trzeba zwrócić uwagę na wagę, a ponadto tworzywo wykorzystane do jego wykonania. Kwestie te mają wpływ na cenę produktu. Plastikowy statyw do kamery można już nabyć za 100 złotych. Jednakże wyróżniają się one dużą wadliwością oraz szybciej się psują niż te wytworzone na przykład z aluminium.

Zakupując statyw do kamery do profesjonalnego studia, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stabilność. Idealnym rozwiązaniem będą duże statywy, które będą w stanie utrzymać profesjonalny sprzęt. W tym przypadku wydatek może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego statywu?

Dokonując wyboru właściwego statywu, należy uwzględnić następujące elementy:

  • nogi - jest to element, który ma wpływ na stabilność statywów. Im więcej nóg tym lepiej. Istotną kwestią jest również ich przekrój. Powinien on być zbliżony do wielokąta. Takie rozwiązanie zapewnia większą precyzję.
  • kolumna - ten parametr powinien łączyć się z nogami w dwóch miejscach,
  • głowica - zwracając uwagę na ten czynnik, należy kierować się zasadą mówiącą, że im cięższa i większa jest głowica, tym stabilniejsza.

Dodatkowe akcesoria

W przypadku niektórych statywów istnieje możliwość dokumentowania dodatkowych akcesoriów. Można na przykład nabyć stopki śnieżne, które wpływają na większą stabilność produktu na śniegu. W przypadku realizowania zdjęć w pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem są stopki gumowe. Dzięki nim można uniknąć zarysowania parkietu. Elementem dodatkowym są również kółka, które sprawiają, że statyw staje się mini pojazdem dla kamery. Nie jest to dobry wybór na nierówne, betonowe powierzchnie.