Każdy uprawiający motosporty wie, ze tutaj obuwie jest kluczowe. Musi ono gwarantować jak najlepsze czucie pedałów gazu, hamulca oraz sprzęgła, by móc prowadzić pewnie w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Nawet niewielkie osunięcie się stopy z pedału może być powodem utraty cennych sekund podczas rajdu, nie mówiąc już o kwestiach bezpieczeństwa, ponieważ one także są tutaj bardzo ważne. Zwykłe obuwie sportowe nie wystarczy – będą potrzebne specjalne buty rajdowe, które obecnie oferowane są w szerokiej gamie modeli i można znaleźć je dla siebie bez problemu. Na co zwrócić uwagę?

Dobre buty rajdowe mają inną konstrukcję niż zwykłe buty sportowe. Pierwsza rzuca się w oczy ich cienka podeszwa, przede wszystkim w okolicy palców oraz śródstopia, czyli w tych miejscach, gdzie stopa styka się z pedałami, natomiast jest ona grubsza na pięcie, aby stanowić stabilne oparcie dla stopy. W ten sposób kierowca jeszcze lepiej czuje pedały i może precyzyjniej nimi operować. Cholewki obuwia rajdowego sięgają kostki, ponieważ wtedy mogą stabilizować ją i chronić przed kontuzjami. Poprawiają także komfort, w szczególności na dłuższych odcinkach, ponieważ zmniejszają obciążenie stawu skokowego.

Cała konstrukcja obuwia powinna odpowiadać anatomii stopy, dlatego też stosuje się odpowiednie materiały, które gwarantują optymalne dopasowanie. Najlepszym rozwiązaniem są buty rajdowe wykonane ze skóry naturalnej – jest ona odpowiednio elastyczna i przy tym odporna na uszkodzenia. Specjalne ażurowe wstawki dodatkowo będą mogły poprawić wentylację, podwyższając komfort, a elementy carbonowe zwiększają wytrzymałość obuwia. Warto także zwrócić uwagę na wkładkę – powinna być wykonana ze skóry naturalnej lub z elastycznej pianki lub lateksu – wtedy optymalnie dopasowuje się do stopy.

Gdy chodzi o kolorystykę i wzornictwo, do dyspozycji jest bardzo wiele różnych modeli – czarne, czerwone, niebieskie, żółte, zielone, więc można znaleźć dla siebie coś ciekawego. Najszerszy wybór czeka na zainteresowanych zakupem w sklepach internetowych.