Wielu początkujących sportowców jest przekonanych, że wszystkie rodzaje dyscyplin można uprawiać w tym samym obuwiu. Prawda jest jednak inna - każdy sport rządzi się swoimi prawami i wymaga stosowania innej odzieży, w tym również butów. Stosowanie odpowiedniego obuwia ma ogromne znaczenie nie tylko dla samej wygody trenującego, ale przede wszystkim wpływa na jego zdrowie. Chodzi tu nie tylko o stopy, ale też o kręgosłup, ścięgna, czy stawy. W ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko kontuzji nawet o siedemdziesiąt procent.

Do biegania

Biegnie nie jest sportem wymagającym. W zasadzie możemy biegać w dowolnym stroju, choć wiadomo - im lepsze będziemy mieli spodnie, legginsy, czy koszulki, tym bardziej komfortowo będzie nam się uprawiało ten sport. Wyjątkiem są jednak buty - tutaj musimy postawić na specjalne obuwie, dzięki któremu unikniemy poważniejszych kontuzji, także tych, które pojawiają się dopiero z czasem. Szczególnie obciążone są tutaj stawy, które są narażone na znoszenie dużych przeciążeń. Nie warto tutaj oszczędzać, zwłaszcza że to w zasadzie jedyny poważniejszy zakup jaki nas czeka przy uprawianiu tej dyscypliny. Bardzo dobrym wyborem będą tutaj Reebok buty męskie, które są przeznaczone do joggingu. Czym charakteryzuje się obuwie biegowe? Przede wszystkim grubą, sprężystą podeszwą, która dobrze pochłania wszelkie wstrząsy i uderzenia powstające podczas rytmicznego stawiania stóp. Bieżnik jest ukształtowany w taki sposób, aby nogi nie ślizgały się nawet na wymagającej powierzchni. Jeżeli zamierzamy trenować na trasach biegowych (bądź w mieście), wówczas najlepszym rozwiązaniem będą modele treningowe lub do biegania naturalnego, jak Reebok buty męskie. Takie buty pozbawione są wypustek na podeszwie, a przy tym odznaczają się jeszcze niższą wagą. Z tego powodu wiele osób nosi je także na co dzień.

Na rower

Buty na rower powinny być płaskie i posiadać lekko zwężony czubek. Podeszwa powinna być cienka, sztywna i wyprofilowana w taki sposób, aby stopy dobrze trzymały się pedałów. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa sportowca. Nowoczesne modele produkowane są z oddychających i funkcyjnych materiałów. Dobrym przykładem są tutaj Reebok buty męskie przeznaczone dla rowerzystów.

Siłowania

Buty na siłownię mają wiele cech wspólnych z modelami biegowymi. Wyróżniają się niską wagą, sprężystością oraz grubszą podeszwą. Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią, warto kupić buty sięgające za kostkę - zminimalizuje to ryzyko kontuzji.