Wiele osób sięga po e-papierosy w próbie rzucenia palenia. Czy jednak faktycznie te elektroniczne odpowiedniki klasycznych papierosów mogą pomóc, gdy odczuwamy głód nikotynowy i potrzebę puszczenia dymku?

Od wielu lat wiadomo, że palenie papierosów jest jednym z tych nałogów, które trudniej jest rzucić. Jednocześnie, klasyczne papierosy są bardzo szkodliwe dla zdrowia palącego oraz dla zdrowia otoczenia – prócz nikotyny wdychane są rozmaite substancje smoliste, które potem osadzają się w płucach. E-papierosy nie zostały pod tym kątem gruntownie przebadane, ale już teraz często zmniejszają dolegliwości palaczy, np. uciążliwy kaszel. Czy jednak pomagają przy rzucaniu palenia?

Fizyczny ciąg do nikotyny

Podstawowym elementem uzależnienia od papierosów jest potrzeba przyjmowania regularnych dawek nikotyny. Jest to substancja szkodliwa, choć nie wywołuje raka, tak jak niegdyś sugerowano. Na pewno jednak przy procesie palenia powstaje kilka tysięcy innych substancji, które mogą nie tylko wywoływać nowotwory, ale też upośledzać działanie układu oddechowego, wpływać na kondycję skóry czy zębów. Z tego powodu klasyczny papieros, zaspokajając narkotyczne wręcz potrzeby, dodatkowo źle wpływa na zdrowie.

W papierosach elektronicznych sprawa ma się inaczej. Każdy użytkownik może wybierać takie płyny (liquidy), które odpowiadają jego potrzebom i oczekiwaniom. Przede wszystkim, obok rozmaitych smaków i zapachów, mają one różną zawartość nikotyny. Z tego powodu faktyczne wyjście z uzależnienia od nikotyny przy odrobinie pracy nad sobą jest o wiele prostsze niż bez e-papierosów; wystarczy używać takich liquidów, w których nikotyny jest coraz mniej.

Psychiczna potrzeba palenia

Uzależnienie nie składa się jednak tylko z fizycznego pociągu do nikotyny. Jest to również sprawa psychiki – potrzeba sięgnięcia po papierosa w celu rozluźnienia w sytuacjach stresowych, zajęcie rąk czy po prostu zwykły gest związany z paleniem, który może podnosić samoocenę palacza. E-papierosy pozwalają na zastąpienie tych wszystkich nawyków i przyzwyczajeń, zwłaszcza że ich rozmiary są coraz mniejsze. Jednocześnie, dają możliwość stosowania również tam, gdzie nie wolno palić zwykłych papierosów, np. we wnętrzach.

Dla osób, dla których e-papierosy donsenior.pl w formie klasycznych długopisów nie są przekonywujące, stworzono ciekawe formy urządzeń, które przypominają… klasyczne papierosy. To może być dobry krok na drodze rzucenia palenia czy choćby zmiany bardzo szkodliwego nawyku palenia zwykłych, analogowych papierosów.