Dla osób uprawiających triathlon w sposób bardziej profesjonalnych, przede wszystkim dla osób biorących udział w zawodach triathlonowych, możliwość skorzysta z jednego stroju podczas jazdy rowerem i w czasie biegu, wydaje się niezwykle atrakcyjną opcją. Jeden uniwersalny strój triathlonowy to większa wygoda i możliwość zaoszczędzenia cennych sekund w momencie przejścia z jednej dyscypliny w kolejną (nie trzeba się przebierać). Na rynku znajdziemy dwa podstawowe typy takich strojów. Są to stroje jednoczęściowe, najczęściej wyposażone w zamek, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie stroju oraz stroje triathlonowe dwuczęściowe, składające się z osobnych spodenek i koszulki w wersji damskiej lub męskiej, lub sportowego biustonosza w wersji damskiej.

Stroje triathlonowe - charakterystyka

Profesjonalne stroje triathlonowe dwuczęściowe i jednoczęściowe to specyficzny typ odzieży sportowej o unikalnych właściwościach fizycznych. Najczęściej tego typu stroje wykonane są z tkanin o właściwościach kompresyjnych, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej sylwetki podczas biegu i w czasie jazdy rowerem. Kompresja to także dodatkowe wsparcie dla mięśni, które zyskują dostęp do większej ilości tlenu (dzięki lepszemu krążeniu krwi) oraz minimalizacja wstrząsów, a przez to mniejsza liczba mikrourazów i szybsza regeneracja po wysiłku fizycznym. Nowoczesne stroje triathlonowe to na ogół konstrukcje bezszwowe lub wykonane w ten sposób, by minimalizować ryzyko powstawania nieprzyjemnych otarć i zadrapań. Takie stroje wykonane są z materiałów oddychających, które pomagają w szybkim odprowadzaniu wilgoci z powierzchni ciała, co niewątpliwie wpływa na poprawę komfortu uprawiania triathlonu.

Strój triathlonowy jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

Strój triathlonowy jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

Wybór jednego lub drugiego typu stroju triathlonowego w największym stopniu zależeć będzie od indywidualnych upodobań konkretnej osoby. Jakie różnice możemy jednak między nimi zauważyć?

Strój triathlonowy dwuczęściowy

Przy czym należy zaznaczyć, że strój triathlonowy dwuczęściowy daje sportowcowi większe pole manewru, pozwalając na idealne dopasowanie charakterystyki stroju do jego własnych upodobań i potrzeb. Decydując się na zakup stroju triathlonowego dwuczęściowego, sportowiec może korzystać z wielu różnych kombinacji. Może łączyć ze sobą spodenki z krótką nogawką i koszulkę z długim rękawem, spodenki z długą nogawką i koszulką z krótkim rękawem itd. To zwiększa możliwość adaptacji sportowca do konkretnych warunków startowych, a tym samym do zwiększenia jego szans na dobry rezultat sportowy.

Strój triathlonowy jednoczęściowy

Stroje jednoczęściowe wydają się wygodniejsze, bardziej uniwersalne w zastosowaniu. Jeśli jednak lubimy eksperymentować, indywidualnie dobierając konkretny model spodenek i koszulki startowej do aktualnych warunków pogodowych, strój triathlonowy dwuczęściowy wydaje się rozsądniejszą opcją.