Choć naturalne tempo metabolizmu zależy głównie od czynników genetycznych, odpowiednimi nawykami żywieniowymi i aktywnością fizyczną można wpłynąć na jego przyspieszenie. Aby nastąpiła oczekiwana zmiana, nowe zasady żywieniowe trzeba jednak stosować długotrwale i regularnie. Na szczęście istnieje wiele łatwo dostępnych produktów pomocnych w tym długodystansowym zadaniu. Jakie jedzenie zatem przyspiesza metabolizm?

Naturalny przyspieszacz metabolizmu - kilka cudownych produktów

Za przyspieszenie metabolizmu odpowiadają w szczególności witaminy z grupy B: B1, B2, B5 i B6. Biorą one udział w przemianach węglowodanów i tłuszczów, wykazują ponadto istotne znaczenie dla pracy gospodarki energetycznej. W jakich produktach się znajdują? Przede wszystkim w roślinach strączkowych (czerwona soczewica, soja, groch), w otrębach pszennych, pestkach dyni, migdałach, a także w łososiu oraz kakao.

Naturalny przyspieszacz metabolizmu czy tabletki?

Przyspieszacze metabolizmu, czyli produkty bogate w witaminy i minerały

Do spowolnienia metabolizmu prowadzić może niedobór niektórych minerałów. Jednym z nich jest magnez. Jest on składnikiem wielu produktów żywieniowych, między innymi pestek dyni, wspominanych już otrębów, kaszy gryczanej, gorzkiej czekolady, orzechów (laskowe, pistacjowe, migdały), kakao i białej fasoli. Kolejnym składnikiem z grupy minerałów, którego regularne spożywanie przyczynić się może do przyspieszenia metabolizmu, jest cynk. Cynk bierze udział w przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów. Zawiera się ponownie w nasionach dyni, otrębach oraz nasionach lnu. Bogate w cynk są także ser ementaler oraz wątroba cielęca i kakao.

Za prawidłowy metabolizm odpowiadają także wapń (żółty ser, mleko, sardynki), potas (soja, morele, biała fasola), selen (makrela, śledź, groch), mangan (produkty pełnoziarniste zbożowe, orzechy, jagody), jod (ryby).

Zielona herbata a metabolizm

Katechiny zawarte w zielonej herbacie znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości. Napar z zielonej herbaty polecany jest w walce z problemami cery, cellulitem, a także jako sprawny przyspieszacz metabolizmu. Katechiny przyczyniają się do szybszego utleniania tłuszczy i zwiększenia wytwarzania się ciepła oraz energii podczas trawienia, co zwiększa jego tempo. Litr wypijanej zielonej herbaty dziennie możne znacznie zwiększyć przemianę materii.

Woda - ważny przyspieszacz metabolizmu

Istotne jest nie tylko picie herbaty, ale spożywanie płynów w ogóle. Wiele się mówi o tym, że trzeba pić dużo wody, a ciągle spożywamy jej za mało. Organizm potrzebuje około dwóch litrów dziennie, by dobrze funkcjonować. Dotyczy to także metabolizmu. Woda jest niezbędna dla prawidłowego przechodzenia reakcji biochemicznych w ludzkim ciele. Składamy się w niej w 50 do 60%, stąd ograniczając picie pozbawiamy się najistotniejszego budulca!

Podsumowanie: Co warto jeść na przyspieszenie metabolizmu?

Po pierwsze: pić herbatę i pamiętać o częstym uzupełnianiu płynów. Kluczowe produkty, które bogate są w wiele składników pozytywnie wpływających na prace metabolizmu, to zaś: rośliny strączkowe, kakao, pestki dyni, migdały, ryby oraz otręby pszenne.

Przyspieszacz metabolizmu - tabletki

Przyspieszacz metabolizmu - tabletki

Na rynku można znaleźć również tabletki, które mają za zadanie przyspieszyć metabolizm. Czy można im zaufać i czy ich spożywanie jest bezpieczne dla naszego organizmu? Wiele z tych tabletek ma skład oparty na naturalnych substancjach. Ich forma jest bardzo prosta jeśli chodzi o przyjmowanie, ponieważ wystarczy tylko regularnie zjeść tabletkę. Nim zakupimy taki produkt, warto dokładnie sprawdzić jego skład i mieć świadomość tego, co będzie się spożywać. Takie tabletki mają bardzo różnorodne działanie. Niekiedy wpływają na wzrost temperatury naszego ciała, inne mogą natomiast pobudzać układ trawienny do szybszego przyswajania pokarmów.