Szukając optymalnego sprzętu do ćwiczeń siłowych w domu, wiele osób zastanawia się nad wyborem pomiędzy sztangą i hantlami. W tym pierwszym przypadku pierwotne koszty związane ze skompletowaniem całości zestawu potrzebnego do ćwiczeń, z pewnością będą nieco większe. Musimy kupić gryf prosty z zaciskami i zestaw obciążeń do ćwiczeń. Warto od razu kupić większą ilość talerzy o różnej wadze, dzięki czemu łatwiej będzie dobierać nam ciężar względem wykonywanych przez nas ćwiczeń fizycznych. Poza tym potrzebna będzie nam również ławeczka z podpórkami pod sztangę i miejsce do ustawienia całego zestawu. Sprawa z hantlami jest znacznie prostsza. Po pierwsze, same hantle są znacznie tańsze. Po drugie, zajmują mniej miejsca. Po trzecie, do ćwiczeń na klatkę piersiową nie będzie nam potrzebna ławeczki z podpórkami, wystarczy standardowa ławka treningowa.

Największą zaletą ćwiczeń ze sztangą jest możliwość ćwiczenia z większymi obciążeniami oraz większa stabilność ruchu, podczas wykonywania kolejnych powtórzeń. Kupując standardowy gryf prosty, w zależności od jego typu, możemy założyć na niego od 120kg do nawet 300kg obciążeń. To daje nam wręcz nieograniczone możliwości w ciągłym zwiększaniu ciężaru, jaki będziemy wyciskać. W przypadku hantli zwiększanie obciążeń ma swoje granice. Poza tym ćwiczenia z hantlami wymagają większej precyzji. Jeśli jesteś początkującą osobom, brak prawidłowej techniki może skutkować kontuzjami, a to skutecznie zniechęca do kontynuowania treningu. W przypadku osób o większym stażu treningowym, hantle mogą być ciekawym uzupełnieniem treningu podstawowego ze sztangą. Trening ze sztangielkami pozwala zwiększyć precyzję ruchu i aktywizuje te fragmenty mięśni, których nie zaktywizują ćwiczenia ze sztangą i największymi obciążeniami.

Jeśli masz miejsce i stać Cię na wydatek rzędu kilkuset złotych, na początek lepiej wybrać sztangę. Jeśli brakuje Ci miejsca i zwyczajnie nie masz kasy na drogi sprzęt, na początek muszą wystarczyć Ci hantle. W takiej sytuacji warto jednak co pewien czas odwiedzić siłownie i poćwiczyć z większymi ciężarami.