Dobrze dobrana poszetka to wspaniały dodatek do męskiego stroju na różne okazje. Ta mała chustka wkładana do brustaszy może, w zależności od zamierzenia, nadać całemu strojowi stonowanej elegancji lub wprowadzić nieco luzu.

Wciąż jednak niewielu mężczyzn decyduje się na wykorzystanie tego dodatku, po części dla tego, że poszetki męskie wciąż traktuje się jako nowość w naszej kulturze, a po części także ze względu na cenę.

Warto jednak wiedzieć, jakie zasady rządzą dobieraniem tego dodatku do całości stroju. Pierwsza zasada jest taka, że poszetka powinna być zbliżona kolorem do noszonego krawata, lecz absolutnie nie może być taka sama. Dlatego też należy unikać jak ognia gotowych zestawów, które proponują niektórzy producenci. Po drugie do wzorzystego krawata dobieramy gładką poszetkę i na odwrót. Ważne jest także, aby pamiętać o tym, że kolorowa poszetka jest dobra do noszenia w dzień. Na wyjątkowe okazje najlepsza jest jednak biel.

Ważnym aspektem, którym powinno się kierować, wybierając poszetkę, jest materiał, z którego została wykonana. Najbardziej eleganckie uszyte są z jedwabiu lub lnu. Dość dobre są również te bawełniane czy wełniane, choć te ostatnie ciężko jest spotkać na rynku. Najgorsze są poszetki wykonane z tkanin sztucznych.