Narciarstwo kojarzy nam się zazwyczaj z najpopularniejszym rodzajem tego sportu, czyli z nartami zjazdowymi. Jednak przybywa w Polsce coraz więcej miłośników innej odmiany tego wspaniałego sportu, a mianowicie, narciarstwa biegowego. Potoczne "biegówki" łączą ze sobą właściwie kilka sportów: pozwalają poczuć frajdę związaną ze zjazdami na nartach, a jednocześnie są swego rodzaju biegiem, który wymaga odpowiedniej techniki i kondycji. Jednak, aby ta dyscyplina sportowa mogła dawać prawdziwą radość i przyjemność, niezbędne jest odpowiednie ubranie, które zapewni ochronę przed niską temperaturą, a jednocześnie będzie umożliwiać swobodne i nieskrępowane ruchy.

Wygodna odzież

Odzież do narciarstwa biegowego

różni się od tej zakładanej na narty zjazdowe. Przede wszystkim spodnie wykorzystywane w tym sporcie, powinny być przylegające do ciała i elastyczne. Zapewni to nieskrępowane ruchy. Oczywiście, jeżeli pogoda jest typowo zimowa i na dworze panuje mróz, warto wybrać model spodni, wyposażony w dodatkowe ocieplenie. Jednak nie należy w tej kwestii też przesadzać, ponieważ podczas uprawiania narciarstwa biegowego, wydzielamy dużą ilość ciepła podczas wykonywania ruchów, dlatego też odzież do narciarstwa biegowego nie musi być aż tak gruba, jak ta, podczas uprawiania klasycznego narciarstwa zjazdowego.Kurtka także powinna być rozsądnej grubości i przede wszystkim wykonana z lekkiego, ale ciepłego materiału. Grube i ciężkie kurtki na pewno nie przydadzą się na nartach biegowych

Stopy, dłonie, głowa

Odzież do narciarstwa biegowego to nie tylko spodnie i kurtka. Nie należy zapominać o tak ważnych częściach naszego ciała, jak dłonie, stopy, głowa. To właśnie przez nie, tracimy największą ilość ciepła. Dlatego też ciepła czapka, która będzie dobrze trzymać się na głowie to rzecz niezbędna. Warto zakupić czapkę wiązana lub zapinaną, której nie trzeba będzie poprawiać przy najmniejszym podmuchu wiatru. Rękawiczki i skarpety także powinny być solidne i grube, jeżeli chcemy uniknąć odmrożeń i szybkiego wychłodzenia. Drobne elementy garderoby, jak wspomniane rękawiczki, skarpety, czy też czapka, podczas uprawiania narciarstwa biegowego są niezwykle ważne. To dzięki nim, możemy czuć się komfortowo podczas przemierzania pięknych tras do narciarstwa biegowego. Warto korzystać więc z sezonu zimowego i wyruszyć, chociażby do naszej Polskiej stolicy nart biegowych — Jakuszyc (k. Jeleniej Góry), gdzie można oddać się zimowemu szaleństwu bez reszty. Ten sport uzależnia, więc koniecznie trzeba spróbować!