Depresja to nadal temat tabu, przynajmniej w polskim społeczeństwie. Wszelkie dolegliwości psychiczne są postrzegane jako oznaka słabości. Ludziom cierpiącym na obniżenie nastroju, najczęściej mówi się "weź się w garść", "zabierz się do pracy" itp. A depresja to choroba, a nie oznaka lenistwa i wymaga odpowiedniego leczenia. Jeśli w naszym bliskim środowisku istnieje podejrzenie, że ktoś może mieć depresję, warto jest wyciągnąć do takiej osoby pomocną dłoń. Często osoby z depresją pozostawione są same sobie i może być im również ciężko przyznać się złego samopoczucia.

Ruch to zdrowie

Nie od dzisiaj wiadomo, że ruch wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie. I nie chodzi tylko o formę fizyczną, ale również o psychiczną. Osoby regularnie trenujące mają mniejszą szansę na zapadnięcie na wiele chorób, w tym również na depresję. Wszystko za sprawą endorfin, które wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. Nie ma konkretnego rodzaju sportu, który byłby szczególnie zalecany na depresję. Tak naprawdę każda forma aktywności jest dobra. Można jednak wyróżnić aktywności, które szczególnie pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne i są to aktywności, które można wykonywać na świeżym powietrzu.

Najlepsze sporty na depresje

  • Spacer - kto miał kiedykolwiek w swoim życiu epizod depresji, ten wie, jak ciężko jest wykonać pierwszy krok i zwlec się z łóżka, a co dopiero wyjść z domu. Żeby osoba z depresją nie zniechęciła się za szybko do aktywności fizycznej, zaleca się dozowanie ruchu małymi krokami. Dosłownie. Na początek najlepiej zacząć od zwykłego spaceru. Świeże powietrze, słońce i delikatny ruch od razu wpłyną pozytywnie na poprawę samopoczucia. Najlepiej, jeśli jeszcze posiada się psa, wtedy przyjemność ze spaceru jest podwójna.
  • Bieganie - dla bardziej zaawansowanych spacerowiczów bieganie jest najłatwiej dostępną i najlepszą formą ruchu. Nie wymaga wysokich nakładów finansowych, biegać można wszędzie i o każdej porze dnia, bez względu na pogodę. Intensywny wysiłek fizyczny to eksplozja endorfin i dogłębne dotlenienie organizmu.
  • Basen - nic tak kojąco nie wpływa na ciało i duszę jak woda. Basen to alternatywa dla początkujących zamiast spaceru. Jeśli tylko ktoś lubi wodę i umie pływać to basen jest dobrym sportem terapeutycznym.
  • Joga - dzięki płynnym, schychronizowanym ruchom podczas jogi pracuje się nad swoim umysłem. Oczyszcza się go, wycisza i wypełnia pozytywnymi myślami. Joga dobra jest zarówno dla osób dopiero co zaczynających przygodę ze sportem, jak i dla tych zaawansowanych.
  • Taniec - ruch i muzyka to połączenie doskonałe. Dodatkowo podczas zajęć tanecznych można poznać ludzi z dobrą energią. Świetna zabawa przy muzyce na pewno poprawi nastrój każdej osobie.

Osoby cierpiące na depresję powinny się przełamać i zrobić lepszy krok ku wyjściu z choroby. Początki bywają trudne, ale wprowadzając zmiany stopniowo jest spora szansa na sukces. Ruch jest świetnym narzędziem terapeutycznym (i profilaktycznym) w wielu chorobach. Nie należy się go bać i zniechęcać trudnymi początkami. Z każdym dniem będzie coraz lepiej.