Buty na motor - czy zwykłe obuwie wystarczy?

Buty są niezwykle istotnym elementem garderoby dla każdego motocyklisty. Nie ważna jest ich estetyka a przynajmniej ona odgrywa drugoplanową rolę. Dużo ważniejsza jest funkcjonalność, ponieważ buty motocyklowe muszą być dodatkowym zabezpieczeniem dla kierowcy. Jazda w typowych, codziennych butach takich jak trampki to nienajlepsze rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ w razie wypadku nie będą w stanie chronić kostek a te wraz ze ścięgnami są szczególnie narażone na uszkodzenia i dolegliwości, z których konsekwencjami motocyklista będzie borykał się przez wiele lat.

Jakie buty dla motocyklisty?

Jeśli chodzi o materiał to ważne, aby było to obuwie skórzane. Nie wszystkie buty motocyklowe są wysokiej jakości, dlatego trzeba to dokładnie weryfikować. Skóra pozwala na swobodne oddychanie, jest odporna na ścieranie a stopa w skórzanym obuwiu mniej się męczy. Jeśli chodzi o rodzaj to jest to tak na prawdę kwestia indywidualna. Trzeba dostosować go przede wszystkim pod kątem tego gdzie i w jakich warunkach się podróżuje. Nie chcąc kupować typowego obuwia motocyklowego wystarczy zaopatrzyć się w glany. Jeśli jednak ambicje ponoszą nas trochę wyżej to warto wiedzieć jakie buty motocyklowe oferują nam dziś producenci. Wśród ich asortymentu znajdą się między innymi: buty do jazdy miejskiej, kowbojki i kawaleryjki, buty sportowe, crossowe oraz turystyczne. Każde z nich różni się od siebie zarówno techniką wykonania jak i przeznaczeniem. Jak prawidłowo wybrać obuwie? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rozmiar. Tylko od dobrego dopasowania zależy czy jazda będzie komfortowa i wygodna a samo obuwie będzie spełniało swoją najistotniejszą funkcję.

Nie ważne jest czy motocyklista jest zawodowcem czy amatorem. Siadając za kierownicę motocykla każdy musi zachowywać czujność i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Buty nie mogą go w pełni zagwarantować, ale jest to dobry krok do zmiany swojej świadomości na temat tego w jaki sposób powinno się wspólnie z innymi uczestnikami ruchu zgodnie z zasadami podróżować motocyklem.

Jakie buty dla motocyklisty?

Glany - buty dla motocyklisty

Jednymi z ciekawszych, a zarazem popularniejszych rodzajów butów stosowanych przez motocyklistów są glany. To buty idealnie sprawdzające się do jazdy motocyklem. Tak utwardzone buty bez najmniejszego problemu ochraniają stopę i w razie upadku glany są w stanie odpowiednio zabezpieczyć nogi.

Buty kawaleryjki - buty dla motocyklisty

Kolejnym interesującym rodzajem butów są kawaleryjki, które w pełni wykonane są ze skóry. Charakteryzują się one lekko ściętym czubem. Buty tego rodzaju mają również klejone, przyszywane oraz skórzane podeszwy. Kowbojki posiadają także charakterystyczny wygląd, zaś pasujący według preferencji kolor można wybierać z szerokiej gammy barw.

Buty motocyklowe turystyczne

Kolejnym rodzajem obuwia są buty motocyklowe turystyczne, które idealnie sprawdzają się podczas długich, wielokilometrowych tras. Buty charakteryzują się wygodą i swobodą, dodatkowo są przewiewne, co sprawia, że nawet w ciepłe dni się sprawdzą. Stanowią one także dobrą ochronę w trakcie upadku, jednakże nie tak skuteczną jak glany.

Buty motocyklowe do jazdy miejskiej

Ostatnim już rodzajem butów dla motocyklistów są modele do jazdy miejskiej. Ten typ obuwia cechuje się w głównej mierze ogromną wygodą. Sprawdzą się one zarówno w krótkich przejażdżkach, jak i nieco dłuższych. Butów można używać również jako normalnego obuwia. Pod kątem wyglądu niczym praktycznie się nie różnią. Sprawia to, że buty sprawią się w każdej sytuacji. Nie różnią się one więc pod żadnym względem.