Wyposażenie siłowni w warunkach domowych to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. Same sztangielki albo ławeczka ze sztangą nie zapewnią nam bowiem możliwości efektywnego trenowania wszystkich partii mięśniowych. Stąd też planując stworzenie domowej siłowni warto wziąć pod uwagę również inne, mniej popularne sprzęty, przy użyciu których możemy jednak uczynić trening zdecydowanie bardziej kompleksowym.

Jaki więc konkretnie sprzęt do siłowni koniecznie powinien zostać przez nas uwzględniony oraz czym kierować się przy wyborze akcesoriów dodatkowych? Postarajmy się odpowiedzieć na te pytania.

Wyposażenie siłowni w domu: od czego zacząć?

Co oczywiste, podstawę wyposażenia siłowni domowej będą stanowić tzw. wolne ciężary. Zaliczamy do nich przede wszystkim gryfy, hantelki, obciążenia a także rzecz jasna ławeczki.

Najlepszy sprzęt do siłowni w domu: od czego zacząć trening domatora?Na samym początku należy dokładnie zastanowić się nad wyborem ławeczki. W warunkach domowych zdecydowanie najlepszą opcją będzie urządzenie wyposażone w mechanizm blokowania ciężaru. W ten sposób trening stanie się nieporównanie bardziej bezpieczny: nawet bowiem w sytuacji, kiedy nie będziemy w stanie wykonać kolejnego obciążenia, sztanga zostanie po prostu bezpiecznie zablokowana. Ponadto, ławeczka z mechanizmem blokowania ciężaru daje także możliwość trenowania z większym obciążeniem bez obawy o kontuzję w wypadku, kiedy przy kolejnym powtórzeniu zabraknie nam sił.

Sama ławeczka to jednak oczywiście jeszcze nie wszystko. Pozostały sprzęt do siłowni z zakresu wolnych ciężarów to gryfy, obciążenia do gryfu prostego a także sztangielki. Najlepszą opcją w tym pierwszym zakresie będzie gryf olimpijski, przy czym należy pamiętać o zakrętkach stabilizujących talerze. Obciążenie do sztangi powinno być metalowe lub żeliwne. Jeżeli natomiast chodzi o sztangielki, to najlepiej wybierać modele z możliwością zmiany ciężaru, tj. zdejmowania lub dokładania obciążenia. W ten sposób sztangielki pozwolą nam na efektywne i płynne wykonywanie zdecydowanie większej liczby ćwiczeń, niż hantle ze stałym ciężarem.

Dodatkowe wyposażenie

Była już mowa o podstawie, czyli wolnych ciężarach. Do tego z pewnością warto będzie jednak dołożyć również dodatkowy sprzęt do siłowni w warunkach domowych. Na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na drążki rozporowe. Najlepszą opcją będą te z możliwością regulowania wysokości. W ten sposób na drążku możemy zarówno podciągać się, jak też chociażby wykonywać pompki oraz inne ćwiczenie(obniżona pozycja drążka będzie spełniać funkcje uchwytu do pompek itp).

Następne ciekawe i pożyteczne narzędzie to gumy treningowe. Po pierwsze stanowią one świetne uzupełnienie treningu na wolnych ciężarach, dostarczając mięśniom odmiennych bodźców. Po drugie, gumy możemy również wykorzystywać jako urządzenia pomocnicze w celu zwiększenia obciążenia przy innych ćwiczeniach, jak np. pompki lub wyciskanie sztangi leżąc. 

Alternatywą lub uzupełnieniem gum będzie expander sprężynowy. To doskonałe wręcz narzędzie do treningu mięśni naramiennych. Oprócz tego przydadzą się nam także ściskacze do rąk z regulacją obciążenia(trening nadgarstków oraz mięśni przedramion), skakanki a także opcjonalnie uchwyty lub poręcze do pompek. Te ostatnie koniecznie powinny być wyposażone w mechanizm antypoślizgowy. 

Z większością przedstawianych powyżej produktów można zapoznać się lepiej w sklepie https://be-active.pl/pol_m_silownia-100.html