W krajach europejskich stała się popularna nie tylko ze względu na swoją historię, ale też nieocenione właściwości zdrowotne dla ciała i umysłu. Herbata Matcha znana jest od ponad tysiąca lat. Ta zielona, sproszkowana herbata była początkowo stosowana w Japonii przy ceremonialnym parzeniu herbaty, dziś docenia się ja za historię i zdrowotne właściwości.

Co to jest matcha i jaka jest jej historia?

Matcha – sproszkowana, zielona herbata wywodząca się z Japonii. Tam była głównym elementem rytuału, tak zwanej „drogi herbaty”. Całość miała korzystnie wpływać na wyciszenie, koncentrację, odnowę ducha i pozostawienie trosk dnia codziennego za sobą. Niezwykły jest także sam sposób uprawiania i zbierania tego rodzaju herbaty. W odróżnieniu od zwykłej zielonej herbaty, ta hodowana jest w zacienionych miejscach, przez co ma więcej chlorofilu odpowiadającego za intensywny, zielony kolor. Ponadto jej listki zbierane są ręcznie, parowane, suszone, a potem mielone na drobny proszek. Herbatę matcha kupisz m.in. na stronie https://nagomi.pl/pl/862-matcha.

Właściwości i zastosowanie matcha

Matcha może też pobudzać o wiele lepiej niż kawa, wystarczy wsypać do kubka większą ilość zielonego proszku. Ponadto herbata matcha stosowana jest do wypieków, koktajlów, a nawet drinków. Wykorzystuje się ją w wielu eksperymentach kulinarnych, których smaku nie zmienia, ale nadaje im ten specyficzny, zielony kolor. Jakie są jednak jej właściwości, że jest tak chętnie kupowana i jest w niej takiego, że uważana jest za zdrowotny napój. Matcha ma tyle przeciwutleniaczy co 10 filiżanek zwykłej zielonej herbaty, co nadaje jej ogromnych właściwości przeciwnowotworowych. Katechin w niej zawartych jest niemal sto razy więcej, niż w zwykłej, czarnej herbacie. Japończycy uważali ją za herbatę długowieczności i nadal sądzi się tak do dziś. Kto wie, być może sekret tkwi właśnie w matchy? Właściwości odmładzające to kolejny przyczynek, dla którego herbata ta jest tak chętnie pita. Matcha działa także odchudzająco, gdyż bardzo dobrze wpływa na przemianę materii i reguluję działanie układu trawiennego. Herbata ta działa też oczyszczająco, zwłaszcza na usuwanie toksyn z organizmu. Idealna jest więc dla osób, które na przykład były uzależnione od alkoholu, czy papierosów. Matcha pomoże usunąć szkodliwe złogi niechcianych substancji z organizmu. Ta herbata zielona zapewnia szybki detox. Ponadto matcha dodaje sił witalnych, rozjaśnia umysł, poprawia koncentrację i daję energii do życiowego działania. Osoby, które piją sproszkowaną, zieloną herbatę chwalą sobie jej wyjątkowe właściwości. Ten rodzaj herbaty można spożywać dwa, trzy razy dziennie. Nie zaleca się jej pić codziennie.