Pogoda za oknem zachęca, wyciągnąć w końcu z piwnicy albo znieść z balkonu rower i przesiąść się z czterech na dwa kółka. Jeśli wiosenny przegląd mamy już za sobą, to zanim jednak wsiądziemy na naszego jednoślada, pamiętajmy, że sam rower to za mało, aby rozpocząć jazdę. Nie ważne, czy poruszamy się po mało uczęszczanych, wiejskich dróżkach, po lesie, a może po zatłoczonych, miejskich ulicach - nie powinniśmy zapominac o kwestii bezpieczeństwa. Dlatego jeśli jeszcze nie mamy kasku, powinniśmy jak najszybciej w jeden się zaopatrzyć. Ale jaki kask wybrać?

Rodzaje kasków

Dwa najpopularniejsze modele kasków rowerowych to kask MTB i kask szosowy. Ten pierwszy zapewnia nam przede wszystkim nie tylko dobrą ochronę przed urazami, ale także odpowiednią wentylację, potrzebną nie tylko w gorące dni. Kaski MTB wyposażone są zazwyczaj także w odczepiany daszek umieszczony z przodu kasku, który chroni nas przed zbyt ostrym światłem. Natomiast kask szosowy ma nieco bardziej aerodynamiczną budowę i zazwyczaj pozbawiony jest daszku (chociaż to nie reguła i znajdziemy także modele z daszkiem), ale zapewnia taki sam poziom wentylacji głowy. Te modele z sukcesem wykorzystywane są zarówno do jazdy na czas (zwłaszcza drugi z kasków), jazdy rekreacyjnej czy tej po mieście.

Styl i nowoczesny design

Dla wielu z nas jednak jest jeszcze jeden czynnik, który wpływa na wybór kasku - jego wygląd. I choć nigdy nie powinniśmy stawiać wyglądu kasku ponad bezpieczeństwa, to nie można zaprzeczyć, że na rynku jest spory wybór kasków znacząco różniących się wyglądem od kasków MTB i szosowych. Gładkie, okrągłe kaski typu orzeszek to niezwykle popularny model wśród posiadaczy rowerów BMX, ale także rolkarzy czy deskorolkarzy. Co więcej, taki kask nie tylko ciekawie wygląda, ale jest także bardziej wytrzymały niż kask MTB czy szosowy. Można zapytać, dlaczego więc wszyscy nie przesiądą się na ten model, skoro chroni lepiej? Przede wszystkim dlatego, że jest zdecydowanie cięższy i niestety, ale nie zapewnia tak dobrej wentylacji jak poprzednie modele. Dość podobnie wyglądają tak zwane kaski to jazdy miejskiej, które również mają zaokrąglony kształt i pozbawione są otworów wentylacyjnych (lub mają ich zdecydowanie mniej i o mniejszej średnicy). W przeciwieństwie jednak do kasków typu orzeszek, ten model wyposażony jest zazwyczaj w daszek. Jeśli zamierzamy jeździć po niezbyt długich, kilkukilometrowych trasach, to ten model absolutnie wystarczy nam pod względem wentylacji. Jednakże na częstsze i dłuższe jazdy potrzebować będziemy już kasku z lepszym przepływem powietrza. Bezpieczne i wygodne kaski rowerowe znajdziesz na stronie https://bolle.pl/pol_m_Kaski-Rowerowe-2127.html.