Ćwiczenia siłowe z wykorzystaniem sztangi to bardzo wydajny i szeroki, jeśli chodzi o zakres możliwości trening, który może być wykonywany zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Oczywiście szczególnie ważne jest to, aby odpowiednio dobierać obciążenie oraz mieć jakiekolwiek pojęcie o formie wykonywania ćwiczeń, gdyż wszyscy doskonale wiedzą o tym, że złe podejście do treningu z obciążeniem może wyrządzić więcej złego niż dobrego.

Co wchodzi w skład zestawu?

Każdy zestaw do ćwiczeń ze sztangą może zawierać różne elementy, aczkolwiek jest kilka tych podstawowych, których z pewnością nie zabraknie, jeżeli zdecydujemy się na taki zakup. Jeśli chodzi o sam gryf sztangi, to wyróżniamy tutaj dwa rodzaje – proste i łamane, każdy z nich będzie służył do ćwiczenia innej partii mięśni. Każdy zestaw do ćwiczeń ze sztangą powinien zawierać obciążenie, ponieważ, mimo że gryf zawsze swoje waży, to jednak bez obciążenia staje się właściwie bezużyteczny. Obciążenie w zestawach ćwiczeń ze sztangą jest zazwyczaj zróżnicowane w taki sposób, aby dało się kompletować stopniowe skoki wagowe podczas dociążania gryfu. Oczywiście kilogramy zawsze mogą zostać dokupione, a producenci dbają o to, aby ich ciężary były kompatybilne z większością gryfów.

Co warto dokupić?

Mamy już gryf i obciążenie, czyli możemy już wykonać parędziesiąt rodzajów ćwiczeń, których nie będziemy tutaj odpisywać, ponieważ to bardzo rozległy temat. Mimo że sama sztanga i ciężary wystarczą do wielu treningów to, jeżeli pragniemy rozszerzyć nasz zestaw do ćwiczeń ze sztangą o kolejne elementy, to naturalnym wyborem będzie ławka. Jak ławka to i stojak, najlepiej z regulowaną wysokością. Posiadając te cztery elementy, możemy ćwiczyć już właściwie większość partii mięśni. Każdy zestaw do ćwiczeń można oczywiście dowolnie modyfikować, a im więcej elementów skompletujemy tym bardziej wydajny i ciekawy będzie trening. Przydatnym elementem jest chociażby tzw. modlitewnik, który umożliwia ćwiczenie bicepsów z pomocą sztangi, lub chociażby zamontowanie w podłodze małego klina, w którym będziemy umieszczać jeden koniec sztangi i podnosić większe ciężary na drugim ćwicząc w taki sposób mięśnie grzbietu.

Jak urozmaicić trening?

Trening różnicuje się nie tylko ze względu na ciężar sztangi. Ważne jest także ustawienie rąk zaciśniętych na gryfie, ustawienie ławki (większość z nich może być poziomowana, ustawiana pod skosem itp.). Warto zaznaczyć, że ławka może służyć również do ćwiczeń bez sztangi. To doskonałe miejsce do treningu mięśni brzucha i grzbietu.

To, kto będzie producentem naszego zestawu do ćwiczeń ze sztangą, nie ma większego znaczenia, ponieważ wszystkie topowe marki dbają o to, aby ich sprzęt był trwały i bezpieczny. Warto wybrać oczywiście najlepszą wersję, jeżeli tylko pozwala nam na to budżet, aczkolwiek ćwiczyć można właściwie wszystkim. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to to, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności zorientować się chociaż trochę na ten temat. Nie musi być to profesjonalna porada trenera personalnego, choć taka może okazać się bardzo wartościowa. Obecnie w Internecie istnieją miliony miejsc, w których można poczytać o formach treningu z wykorzystaniem zestawu do ćwiczeń ze sztangą.