Coraz więcej osób decyduje się zadbać o swoją sprawność i ciało poprzez uprawianie jednej z mniej dziś popularnych dziedzin sportowych, czyli gimnastyki. Możemy wyróżnić wiele ich rodzajów, od gimnastyki artystycznej i baletu, poprzez akrobatykę aż po taniec czy sztuki walki z elementami gimnastyki i tańca. Bez względu na wybraną dyscyplinę, warto zadbać o dopasowane stroje gimnastyczne.

Tych z kolei w sprzedaży jest bardzo dużo, dlatego osoba początkująca często może mieć problem z doborem czegoś dla siebie. W co zainwestować, aby nie wydać niepotrzebnie dużej sumy? Na jaki strój gimnastyczny decydować się w przypadku konkretnej dyscypliny? Oto kilka podpowiedzi, które sprawdzą się w przypadku osób stojących przed tego rodzaju wyborem.

Trykoty zawsze w cenie

Jednym z podstawowych strojów gimnastycznych od lat pozostaje trykot, czyli strój stworzony ze specjalnego materiału z myślą o zajęciach sportowych. Trykoty stosowane są w różnych dziedzinach sportowych, od tańca aż po kolarstwo; najwięcej jednak modeli służy osobom uprawiającym gimnastykę i dyscypliny z jej elementami. Przylega on dobrze do ciała, jest oddychający i często zróżnicowany nie tylko pod względem budowy i szczegółów wykonania, ale także pod względem danego sportu. Przykładowo, trykoty baletnicze są przylegające i z różnymi długościami nogawek, podczas gdy te do tańca zazwyczaj luźniej opływają ciało.

Balet i taniec

W przypadku baletu stroje gimnastyczne mają charakterystyczną budowę. Zawiera zwykle body, spódniczki, a także rajstopy, a do tego dopasowane buty. Dotyczy to zwłaszcza osób zaawansowanych, bo w przypadku tych początkujących trykot może być wystarczający. Rajstopy z powodzeniem da się zastąpić specjalnymi getrami treningowymi albo uzupełnić ocieplaczami stosowanymi na łydki. Taki strój nie może krępować ruchów i jest niezwykle lekki. W luźniejszej wersji sprawdzi się w tańcu.

Gimnastyka akrobacyjna

Akrobatyka jest wymagającą dyscypliną, w której strój gimnastyczny gra istotną rolę. Nie może on krępować ruchów, musi jak najmocniej przylegać do ciała oraz być aerodynamiczny. Ważne jest, aby – z uwagi na zabudowane modele oraz kontakt ze skórą – dobrze odprowadzał wilgoć, w innym przypadku bowiem trening będzie mało przyjemny i efektywny.